Szynowo – drogowy pojazd ratowniczy

Szynowo – drogowy pojazd ratowniczy został wyposażony w podwozia kolejowe, umożliwiające jazdę maszyny po torach kolejowych, oraz nadbudowę skrzyniową. Pojazd zawiera niezbędny sprzęt do wkolejania wykolejonych wagonów i tramwajów, głównie przy użyciu urządzenia wkolejającego z własnym napędem. Dalsze wyposażenie to narzędzia potrzebne do wkolejania np. nożyce hydrauliczne, rozpinacze, rozpieracze kolumnowe – z napędem silnikowym. Dodatkowo na życzenie klienta dołączamy inny sprzęt np. teleskopowe cylindry podnoszące, węże hydrauliczne z wciągarką, kombinacje przyrządów służących do wkolejania itd.

W przedniej części nadbudowy skrzyniowej znajduje się siedzenie dla czterech osób, oddzielone od sprzętu wkolejającego stałą barierą. Komunikację z kierowcą zapewnia interkom lub przesuwane okno w kabinie kierowcy.

Na torach ruch pojazdu może się odbywać dzięki systemowi opona – stal, gdzie koła samochodowe poruszają się po szynach – ten wariant napędu jest preferowany ze względu na dobrą relację ceny do wydajności i minimalne koszty utrzymania oraz eksploatacji. Inną opcję stanowi system stal – stal w którym opony są uniesione nad szynami, a napęd zapewniają silniki hydrauliczne i koła podwozia kolejowego. Przy tym typie napędu pojazd zachowuje się jak standardowa maszyna kolejowa z jej wszystkimi zaletami np. bezproblemowy przejazd zwrotnic oraz kierownic.

Jako podstawowe podwozie mogą być wykorzystane samochody IVECO, Praga, DAF i wiele innych. Możliwa jest kombinacja z podwójną kabiną. Istnieje też wersja pojazdu ratowniczego szynowo – drogowego dla tramwajów.

Powrót na początek strony