Dvoucestné vyprošťovací vozidlo

Dvoucestné vyprošťovací vozidlo je silniční vozidlo vybavené adaptérem umožňujícím jízdu po kolejích a skříňovou nástavbou. Vozidlo je vybaveno veškerým potřebným zařízením pro nakolejení vykolejených vagónů či tramvají a to především nakolejovacím zařízením s vlastní pohonnou jednotkou. Dále je vybavenou vyprošťovacím nářadím jako např. hydraulické nůžky, rozpínáky, rozpínací válce - poháněné motorovou jednotkou. Dle potřeb zákazníka lze dodat také teleskopické zdvihací válce, hydraulické hadice včetně navijáků, kombinované vyprošťovací nářadí atd.

V přední části skříňové nástavby je umístěna lavice pro 4 osoby, která je oddělená od prostoru pro vyprošťovací příslušenství pevnou přepážkou. Komunikace s řidičem je pomocí intercomu nebo posuvným oknem do kabiny.

Při jízdě po železnici je pojezd možné realizovat buď systémem pneu - ocel (pneumatiky automobilu jedou po kolejích - tato varianta pojezdu je oblíbená zejména pro dobrý poměr cena/výkon a pro minimální nároky a náklady na údržbu a provoz) nebo systémem ocel - ocel (pneumatiky automobilu jsou zdviženy nad kolejnice a pojezd je zajištěn přes hydromotory a kola železničního adaptéru - při tomto použitém systému se dvoucestné vozidlo chová jako klasické drážní vozidlo se všemi výhodami jako např. bezproblémový přejezd výhybek, přídržnic atd.).

Jako základní šasi mohou být použita vozidla IVECO, Praga, DAF a další. Konfigurace s dvojkabinou je možná. Dále je možné dodat verzi dvoucestného vyprošťovacího vozidla pro vyprošťování tramvají.

Zpět na začátek stránky